Přátelé poslechněte si našeho milého Víta
Začíná čínský rok ohnivé Opice. A ta umí být zlobivá, upozorňuje sinolog Vít Vojta

Na opici bychom si podle sinologa Víta Vojty měli dát pozor. Umí být dobrý pozorovatel, ale má sklony k nestálosti a potměšilostiFoto: llee_wu, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic
8. února po 10. hodině se ve vysílání Radiožurnálu přálo vše nejlepší do nového roku. Právě v tento den začíná nový čínský rok ohnivé Opice. Na opici bychom si podle sinologa Víta Vojty měli dát pozor. Umí být dobrý pozorovatel, ale má sklony k nestálosti a potměšilosti.
„Číňané jsou pověrčiví, ale vědí, že jejich horoskopy fungují,“ vysvětluje překladatel Vít Vojta v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. Označení roků jsou pak zkratky, které se často vytrhávají z kontextu. Oheň je podle tohoto sinologa jen zástupný výrazem, který Číňané zasazují do širšího kontextu. Oheň berou jako znak srdce, radosti, citů, emocí a také davové psychózy.
Rozhovor se sinologem a překladatelem Vítem Vojtou o Číně a čínském novém roku ohnivé Opice a také o tom, co nám tento rok může přinést. Moderuje Lucie Výborná.
Opice pak bývá dobrým pozorovatelem, pozoruje terén a kombinuje poznatky. Má navíc schopnost syntézy a bývá vychytralá. „Má sklony k nestálosti a potměšilosti. Nemusí být nutně škůdce, ale je zlobivá,“ nastiňuje charakteristiku tohoto symbolického zvířete Vít Vojta.
Čínský opičí král je postava, která prohlédla prázdnotu, a to je úplně nejlepší schopnost. „Opičák měl schopnost vidět skrze masky. To je výzva,“ konstatuje Vít Vojta, který pracuje jako překladatel mimo jiné také obchodních jednání.
Čtěte také: Čínský nový rok ve znamení Opice může přinést i problémy. Zelenou mají sebestřední lidé
„Tradiční drobný střádal je nepřítelem ekonomiky. Mladí Číňané vidí spotřební vzory v televizi a seriálech a učí se chovat podobně. To je to, co člověka dělá lepším, myslí si.“
„V oblasti byznysu jsem ale spíš poradcem a mediátorem, protože vedu jednání a snažím se vysvětlovat a pochopit, kde jsou nedorozumění,“ přibližuje kontakty lidí z tak odlišných kultur jako je Česká republika a Čína. „Mamut a mravenec někdy spolupracují hodně obtížně,“ domnívá se.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
..........a také se podívejte na čt vysílání zde: