DÁVÁME POZOR...
- V prosinci na TLUSTÉ STŘEVO
- V prosinci je ohroženým orgánem tlusté střevo
- je největším orgánem lidské imunity a soustřeďuje 70% imunitních buněk.Nervové buňky ve střevech ovlivňují náladu (proto, když jíme něco dobrého, máme dobrou náladu a blažený úsměv) ale také vznik některých chorob. Měli bychom tedy při vánočním hodování věnovat tlustému střevu větší pozornost a hodovat tak, jako když MÉ TĚLO JE MŮJ HRAD !!! Tak do něj vkládejte jen samé skvělé věci-zasloužíte si toA pomožte svému střevu tím, že po každém dlabanci, místo na kanape půjdete na špacír.
- V listupadu na PLÍCE
- V měsíci listopadu jsou podle přírodní medicíny nejvíce ohroženým orgánem plíce... S listopadem jsou svázány smutek a pláč...a proto si najděte důvody ke smíchu Třeba jděte na oběd, na který vás a vaše sestry pozve vaše matka a po té co dojde na placení, prohledá svoji peněženku, svoji kabelku, svoje kapsy, aby zjistila, že neví, kde má tu dvoutisícovku, když ví přesně, že si jí dala sem do tý přihrádky. Pod vidinou toho, jak stojí v hospodě u dřezu a meje nádobí, aby si tu útratu odpracovala, vytáhnete peněženku a oběd zacvakáte. Samozřejmě i za vaše sestry, protože jste nejstarší.(kybych to tušila, dala bych si topinku a ne pstruha!)
- Naše tváře nás mohou informovat o stavu našich plic:
-
Pravá tvář - odpovídá pravé plíci.Levá tvář - odpovídá levé plíci.Při poruchách plic se na nich někdy objeví - cévní kresby nebo stálé zarudnutí.
Tvar plíce je opakován tvarem vystouplé části tváře:Vrchní část líce - odpovídá horní části plíce.Spodní část líce - odpovídá spodní části plíce.
Plíce nejvíce ovlivňují kůži, na které se mohou objevit - červené skvrny, vyrážka a je popelavé barvy.
Chraňte se před průvanem a větrem a chraňte si zejména krk a ramena.
- V říjnu na ŽALUDEK
Žaludek je emočně nejcitlivější orgán našeho těla.
- Činnost žaludku ovlivňuje psychika.Špatná činnost žaludku se projeví na
- dutině ústní
- rtech
- kořenu nosu
Strachem a depresí - klesá tvorba šťáv.
Vztekem a agresivitou - dochází k jejich nadprodukci.
Proto je potřeba se zaměřit na svoji psychiku a všemi silami se vyhýbat stresům.
-
Nepřetěřujeme svůj žaludek sladkým, tučným,prázdným jídlem. Jíme "vědomě" To znamená, že víme co jíme a proč to jíme
- V září na SLEZINU A SLINIVKU
-
Slezina a slinivka mají vliv na lymfatický a imunitní systém.
Dráhy sleziny a slinivky řídí:
- zažívání
- látkovou výměnu,
- kvalitu krve
Mají vliv na stav:
- svaloviny
- vaziva
- lymfy
V první polovině září - je slabým orgánem " slezina."
V druhé polovině září - trpí " slinivka ", která má na starosti sliznice celého těla.
Slinivka
je orgán lásky a její stav nám ukazujeme, jak jsme schopni lásku dávat a přijímat. Dávejte lásku. -
Slezina
je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život. Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy - zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary.Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění. Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte. -
V srpnu na TERMOREGULACI
Většina tělesného tepla, které vzniká při chemických reakcích v těle, pochází z činnosti:
- jater, ledvin a mozku
- ale i působením některých hormonů
- fyzickou aktivitou
Naše tělo se snaží udržet stálou tělesnou teplotu, která mírně kolísá během dne mezi 36 – 37 °C, bez ohledu na to, zda je teplo nebo zima, zda jsme v klidu nebo fyzicky pracujeme.
Stálá teplota je pro náš organismus velice důležitá, aby nedošlo k podchlazování nebo naopak k přehřívání organismu.
Pro udržení stálé teploty se uplatňují dva typy termoregulace:
- Nervová - rychlá reakce na změnu okolní teploty – reguluje průsvit kožních cév, pocení a třes kosterního svalstva.
- Hormonální - uplatňuje se pod vlivem hormonů štítné žlázy a dřeně nadledvin – dlouhodobá adaptace na chlad.
Vzhledem k tomu, že termoregulaci organismu lze také podpořit prostřednictvím práce s energií, je vhodné pravidelně cvičit tai-chi a zejména čchi-kung.
V červenci na KREVNÍ OBĚH
V měsíci „ červenci „ je podle přírodní medicíny
nejvíce ohroženým systémem: „ krevní oběh…“Oběhová soustava vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí.
Prevence:
- udržovat si optimální váhu
- snížit příjem soli
- omezit alkohol
- omezit uzeniny
- omezit sladká a moučná jídla
- zvýšit tělesnou aktivitu
- vyhýbat se stresu
Udržujte se v dobré náladě, protože k tomuto období ohně patří radost a smích.
V červnu na TENKÉ STŘEVO
Zdravotní stav tenkého střeva souvisí s tím, co sníme a také se stresem. (Stažení břicha, mělké dýchání) Nedělá mu dobře bílý cukr, sladkosti, bílá mouka. Slabost tenkého střeva se projevuje například zažívacími problémy, bolestmi páteře, plochými nohami, plísňovitostí. (plísně vaginální, nehtové, mezi prsty), atd.
Lidi s nemocným tenkým střevem se oddávají neúměrnému analyzování a jsou k sobě příliš kritičtí.
Každý den si třikrát opakujeme: jsem jaký jsem a mám se rád.
V květnu na SRDCE
V květnu je nejvíce ohroženým orgánem srdce... Srdce je svalový orgán, který svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve a tím prokrvení organismu.Srdce odpovídá dle taoismu živlu ohně, který je symbolem síly, dává cíl a určuje vztah k sobě.Při potížích se srdíčkem máte jistě nedostatek hořčíku a vápníku. Dopřávejte si ryby, mořské řasy, zeleninové polévky – nejlépe kořenové, zvyšte příjem česneku, cibule a jedna porce zeleninového salátu místo běžného jídla bude naprosto ideální. Doporučují se dechová cvičení a zpěv, vyvážená dávka radosti a aktivity.
Zbytečně se nerozčilujte a užívejte si plnými doušky jarní přírodu.
V dubnu na JÁTRA
Duben je tady! A s ním sluníčko, zelená tráva, čerstvé bylinky a konec zimních blbých nálad. Hurá!
V dubnu bychom se měli dobře postarat hlavně o naše játra, která jsou dle tradiční čínské medicíny v tomto období nejohroženější. Potíže s játry se mohou projevit například poruchami trávení, nechutenstvím, pálením žáhy, nebo zhoršením stavu pokožky. Játra jsou v našem těle velkou továrnou na čištění krve. Pracují hlavně v noci, jejich časem je 1-3 hodina po půlnoci. Z prvků bychom měli doplňovat hlavně zinek, vitamin A a hořčík.
Játra podpoříte
- Když na 1-2 týdny vysadíte veškeré živočišné produkty - tedy tučné maso, mléčné výrobky a vejce.
- Nejvhodnějším obdobím je - Úplněk v dubnu
V Březnu na ŽLUČNÍK
Žlučník je dutý orgán.
Slouží k hromadění a vylučování žluči, která do něj přichází z jater, které ji vytváří.Žluč je potřebná k trávení a zejména ke štěpení tuků.
Nejsilnější energie " žlučníku " - je každou noc, mezi 23 – 1 hodinou ranní.
Nejslabší energie " žlučníku " - je každý den dopoledne, mezi 11 – 13hodinou
Vyhneme se kouření, alkoholu a kávě.
A protože Masopust už skončil a nastal čas "jarního půstu", omezíme,nebo úplně vyloučíme
- tučná a smažená jídla, grilovaná a kořeněná jídla ,tučné uzeniny, mléko, máslo, šlehačku, zmrzlinu, čokoládu,alkohol a dáme si raději zeleninu, ovoce, jogurty, ryby, vlákninu a budeme se hóóódně procházet a pak si dáme zdravou svačinku
- v ÚNORU na LEDVINY
Podle astrologického kalendáře nastává jaro 20. března (den jarní rovnodennosti), avšak podle biologického kalendáře nastává období jara už 13. února. Nejvíce jsou ohroženy ledviny - základní orgán určující délku života. Od narození nám tato energie klesá, někomu rychleji, někomu pomaleji. Jakmile ji tělo vyčerpá, organismus umírá.
Jak posílit ledviny?
- fyzicky = příjímáme dostatečné množství tekutin-čaj voda, vyhneme se průvanu, ofouknutí při jízdě na kole, na motorce;
- psychické = urovnáme si potíže s mezilidskými vztahy, energetické narušení mezi vztahem Já a Ty; zamyslete se nad rovnováhou toho, co dáváte a co berete.
Teplá voda s citrónem slouží jako dokonalý nápoj na začátku dne. Pomáhá trávení, rozběhne metabolismus, čistí organismus a krev od odpadních látek z těla. Zabraňuje problémům se zácpou a průjmem (zajišťuje dobrou funkci střev). Kvůli vysokému obsahu draslíku slouží lidem s onemocněním srdce.
...šmudlejte si chodidla
v LEDNU na MOČOVÝ MĚCHÝŘ
Zima je období velkého jinu. Zimě vládne element vody a energie je málo. Nejcitlivějším orgánem je v lednu močový měchýř
Močový měchýř je místo, kde se shromažďuje moč před tím, že odejde z těla. Je produkována ledvinami a je to jednoduše řečeno „odpadní voda“ z těla. Světle žlutá až průhledná barva mám ukazuje na dostatek tekutin v těle, naopak tmavě žlutá až hnědá na jejich nedostatek.