Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přečti si....

 

 

 

10 tipů šaolinského mnicha pro zdraví a dlouhověkost

Myšlení člověka připravuje o energii, rozčilováním a starostmi si ničíte játra a střeva, nikdy nejezte dosyta a cvičte… plus několik dalších rad, jejichž účinnost prověřila praxe.

shifuyanlei

Skoro každý prohlašuje, že to nejdůležitější je zdraví, ale kolik lidí vlastně podle tohoto tvrzení žije? Měli bychom začít hned dnes. Aby pro nás bylo snazší neodchýlit se z cesty ke zdraví, přeložil jsem výtah jednoho klasického šaolinského textu. Napsal ho mnich, který vynikal v bojových uměních a zároveň byl významným učencem – jedná se o rady, které dával laikům, kteří se ho ptali, jak mohou zůstat mladí a zdraví.

1) Moc nemyslete. Myšlení ubírá energii. Kvůli myšlení můžete začít vypadat staře.

2)  Moc nemluvte. Většina lidí se dělí na mluvky a na jedince, kteří konají. Raději konejte.

3) Když pracujete, věnujte se vždy 40 minut práci a 10 minut si dejte přestávku. Když se na něco pořád upřeně díváte, může vám to zničit oči a rovněž vnitřní orgány a mír.

4) Když jste šťastní, musíte své štěstí ovládat. Kdybyste nad ním ztratili kontrolu, poškodili byste si plicní energii.

5) Nedělejte si moc starostí ani se moc nerozčilujte, protože si tím ničíte játra a střeva.

6) Nepřejídejte se, nejezte úplně dosyta, protože byste si tím mohli poškodit slezinu. Když se cítíte hladoví jen trochu, tak také jezte jen trochu.

7) Když něco děláte, nikam se nežeňte, nespěchejte. Nezapomínejte na rčení: „spěchej pomalu, daleko dojdeš.“

8)Budete-li pořád jen fyzicky cvičit a nikdy se nebudete věnovat čchi-kungu, ztratíte vnitřní rovnováhu a budete netrpěliví. Přijdete o jin svého těla.

9)Nebudete-li vůbec fyzicky cvičit a budete jen meditovat a věnovat se čchi-kungu, samý mír a lehké cvičení, nebudete získávat energii jang a brzy ji vyčerpáte.

10) Šaolinské kung-fu vám dá všechno. Cílem našich cvičení je vyrovnání energií jin a jang. Není důležité, kolik hodin tomu dáte. Vždycky jde o to, vědět, co vaše tělo potřebuje.

 

Zdroj

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář